Прејди на содржината

Томас (Прв војвода од Кларенс)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Томас
војвода од Кларенс
СопружникМаргарита
ТаткоХенри IV
МајкаМарија

Томас ( 138722 март 1421) бил војвода од Кларенс. Тој бил вториот син на англискиот крал Хенри IV и неговата сопруга Марија. Датата на неговото раѓање не е позната, но се смета дека е пред 25 ноември 1387 година.

Во текот на 1411 година се оженил за Маргарита, Грофица од Сомерсет. Тие немале деца од овој брак, и покрај тоа што Томас станал очув на децата на Маргарита од претходниот брак.

Во времето на војните на неговиот брат Хенри V во Франција, Кларенс бил ставен под опсада. Во текот на опсадата, Томас бил убиен.