Прејди на содржината

Токајско вино

Од Википедија — слободната енциклопедија
Токајски подрум

Токај (унгарски: Tokaj) — име на вина кои се произведени во винскиот регион Токај-Хеѓаља во Унгарија, како и во регионот Токај во Словачка. Овој регион е познат по своите слатки вина.[1] Нектарот на Токајските гроздови е споменат во химната на Унгарија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Tokay“. Encyclopædia Britannica. Encyclopædia Britannica, Inc. 2008. Посетено на 2008-08-16.