Тијаншки јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тијаншки јазик
Застапен воПапуа Нова Гвинеја
Говорници(790 во 1972 г.)e18
Јазично семејство
Писмолатиница
Јазични кодови
ISO 639-3tbj

Тијаншки или познат како џаулскиавстронезиски јазик, дел од групата на океански јазици од подгрупата на новоирски јазици. Јазикот се зборува во Папуа Нова Гвинеја од околу 800 луѓе.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Tiang, Ethnologue, 2012, access date 05-01-2012

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]