Тиу (фараон)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Тиу бил првиот (прадинастички) фараон на Долен Еипет во доцниот IV милеиум п.н.е. Освен дека бил владетел на Долен Египет, за него не се знае речиси ништо друго.

Види исто така[уреди | уреди извор]

Портал „Египтологија