Тие живеат

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тие живеат на Џон Карпентер (лого

Тие живеат (англиски: They Live) — американски научно-фантастичен хорор филм на режисерот и сценарист Џон Карпентер од 1988 година.[1] Главните улоги ги толкуваат Роди Пајпер, Кит Дејвид и Мег Фостер. Во филмот е нагласен стравот од економскиот колапс во рамките на алчната материјалистичка култура на Америка и потрошуваштвото.

Се работи за осамениот скитник Нада кој открива дека припадниците на богатата владејачка класа всушност се вонземјани кои го користат сигналот на телевизиските станици како би управувале со луѓето, би го прикриле својот вистински изглед и би пренеле потсвесни пораки во масовните медиуми.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. They Live (1988)(англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]