Тигачки јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тигачки јазик
Застапен воНова Ирска
Говорници6,000  (1991)e18
Јазично семејство
Писмолатиница
Јазични кодови
ISO 639-3tgc

Тигачки или омоанскиавстронезиски јазик, дел од групата на океански јазици, поточно од подгрупата на новоирски јазици. Јазикот, според податоците од 1991 година, го зборувале околу 6000 жители[1] во округот Кавиенг, во покраината Нова Ирска во Папуа Нова Гвинеја. Покраинскиот главен град е опфатен со територијата на овој јазик.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Gordon, Raymond G., Jr. (ed.) (2005). Ethnologue: Languages of the World. Tigak (изд. fifteenth.). Dallas: SIL.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link) CS1-одржување: излишен текст: список на автори (link)

Поврзано[уреди | уреди извор]