Тетовско дерби

Од Википедија — слободната енциклопедија

Тетовско дерби — името дадено на сите натпревари на двата најголеми и најпознати клуба од градот Тетово, ФК Тетекс и ФК Шкендија.[1][2][3]

Битката за градот Тетово е етнички поделена. Со оглед на тоа што навивачите на Тетекс се етнички Македонци и оние на Шкендија етнички Албанци, јасно е зошто ова е големо дерби.

Статистика[уреди | уреди извор]

Натпреварување Одиграни Победа на Тетекс Нерешено Победа на Шкендија Голови Тетекс Голови Шкендија
Прва лига
Втора лига
Куп на Македонија
Вкупно официјални резултати
Пријателски натпревари
Вкупно

Резултати од натпревари[уреди | уреди извор]

Легенда[уреди | уреди извор]

      Победа на Тетекс

      Нерешено

      Победа на Шкендија

Резултати[уреди | уреди извор]

Пласман во лига[уреди | уреди извор]

Местоположба на двете екипи

Во табелата е наведено местото кое секој тим го зазел во секоја од сезоните во кои играле двата тима во иста лига.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Macedonian Football | MACEDONIAN DERBIES“ (англиски). Посетено на 2024-01-29.
  2. „2015/03/01 – FK Teteks Tetovo vs KF Shkëndija Tetovo | sportandtravel.de“. www.sportandtravel.de. Посетено на 2024-01-29.
  3. „In de Wandelgangen - Oost, west, thuis best: KF Shkëndija'79 - FK Teteks“. web.archive.org. 2016-08-27. Архивирано од изворникот на 2016-08-27. Посетено на 2024-01-29.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)