Тениски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тениски јазик
Тенчов јазик
Застапен воПапуа Нова Гвинеја
Говорници30  (2000)
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3tns

Тенискиавстронезиски јазик, дел од групата на океански јазици, поточно од погрупата на мезомеланезиски јазици. Јазикот е најсроден со мусауанско-емиранскиот јазик, со кој формираат подгрупа на мезомеланезиските јазици. Јазикот го зборуваат околу 30 луѓе и со тоа истиот се смета за скоро исчезнат јазик. Традиционално јазикот се зборувал на островот Тенч, острови Свети Матијас во Папуа Нова Гвинеја.

Поврзано[уреди | уреди извор]