Темен шаренец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Темен шаренец
Nymphalidae - Melitaea diamina (female).JPG
Женка
Женка
Научна класификација
Царство: Animalia
Колено: Arthropoda
Класа: Insecta
Ред: Lepidoptera
Семејство: Nymphalidae
Род: Melitaea
Вид: M. diamina
Биномен назив
Melitaea diamina
(Lang, 1789)
Синоними[1]

Темниот шаренец (Melitaea diamina) е пеперутка од видот на шарени пеперутки.

Подвидови[уреди | уреди извор]

Подвидовите на пеперугата се:[2]

 • Melitaea diamina alpestris Fruhstorfer, 1917
 • Melitaea diamina badukensis Alberti, 1969
 • Melitaea diamina codinai Sagarra, 1932
 • Melitaea diamina diamina (Lang, 1789)
 • Melitaea diamina erycina (Lederer, 1853)
 • Melitaea diamina erycinides Staudinger, 1892
 • Melitaea diamina hebe (Borkhausen, 1793)
 • Melitaea diamina vernetensis Rondou, 1902

Распространетост[уреди | уреди извор]

Пеперугата е распространета во Средна и Јужна Европа, јужен Сибир па се до Јапонија.[2][3] Ја има и во Македонија. Овие пеперуги сакаат цветни и тревни површини, шумски предели на надморска висина до 2200 метри.[4]

Опис[уреди | уреди извор]

Пеперутката има распон на крилја од 36 до 42 мм. Женките се поголеми од мажјаците.[5][6] Горната страна на крилјата се во темнокафена боја. Рабовите се во бела боја, а покрај рабовите до средината на крилјата има портокалови дамки во различна големина и форма. Телото е кафено, со црно-бели антени. Долната страна крилјата е во светлокафена или портокалова боја со бела боја и црна бордура. Видливи се кафени вени со црни шари. Задниот дел е пошарен со разновини форми на црна, портокалова и бела форма.[4][7] Видот лета од мај до јули. Во потопли предели има и до две генерации.[4] Гасениците се хранат со растенијата Valeriana officinalis, Valeriana sambucifolia, Valeriana dioica, Valeriana wallrothii, Filipendula ulmaria, Veronica chamaedrys, Plantago lanceolata, Melampyrum pratense, Melampyrum nemorosum, Polygonum bistorta и Patrinia.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

 • Ebert, G. & E. Rennwald (1993). Die Schmetterlinge Baden-Württembergs, Bd. 1., Stuttgart (Verlag Eugen Ulmer), pp. 508–513.
 • Mitchell Beazley (1981). The Mitchell Beazley Pocket Guide to Butterflies. Mitchell Beazley, London. p 76.
 • Schweizerischer Bund FÜR Naturshutz [eds.] (1987). Tagfalter und ihre Lebensräume. Arten – Gefährdung – Schutz, Fotorotar AG, Egg, Zurich. pp. 220–221.
 • Tom Tolman, Richard Lewington - Guide des papillons d'Europe et d'Afrique du Nord, Delachaux et Niestlé, (ISBN 978-2-603-01649-7)

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Lepiforum.de
 2. 2,0 2,1 2,2 "Melitaea Fabricius, 1807" at Markku Savela's Lepidoptera and Some Other Life Forms
 3. Fauna europaea
 4. 4,0 4,1 4,2 Melitaea diamina at Matt's European Butterflies
 5. Nature Gate
 6. „Captain's European Butterfly Guide“. Архивирано од изворникот на 2019-07-21. Посетено на 2021-02-08.
 7. Butterflies and Moths DK – Pocket Nature

Надворешни врски[уреди | уреди извор]