Телеканал А1

Од Википедија — слободната енциклопедија
Телеканал А1
Отпочната2014
Сопственик„Емперијан визион“ ДООЕЛ - Скопје
ДржаваМакедонија
Јазикмакедонски
Област на емитувањејугоисточна Македонија Македонија

Телеканал А1 — македонска регионална ТВ куќа основана во декември 2014 година со седиште во Струмица.

„Телеканал А1“ се емитува на честотата на поранешната валандовска телевизија „ВТВ“ откако во мај 2013 година поранешниот сопственик и актуелен директор Димче Балески ја продал на фирмата Емперијан визион ДООЕЛ од Скопје. Со продажбата, телевизијата стекнала регионална концесија и го поеселила своето седиште од Валандово во Струмица, а во јавноста се јавија контроверзи околу користењето на брендот „А1 телевизија“ на згаснатата прва приватна национална телевизија во Македонија во сопственост на Велија Рамковски.

Наводи[уреди | уреди извор]