Прејди на содржината

Теквондо на Летните олимписки игри 2020 – 80+ кг во машка конкуренција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Теквондо мажи 80+ кг
на Летните олимписки игри 2020
МестоМакухари Месе
Ден27 јули 2021
Медалисти
Владислав Ларин РОК
Дејан Георгиевски Македонија
Ин Кјо-дон Јужна Кореја
Рафаел Алба Куба
← 2016
2024 →

Натпреварувањето во теквондо во 80+ кг во машка конкуренција на Летните олимписки игри се одржало на 27 јули 2021 година, во салата А во Макухари Месе.[1]

Резултати[уреди | уреди извор]

Главен ждреб[уреди | уреди извор]

Прво колоЧетвртфиналеПолуфиналеНатпревар за златен медал
              
13
 Иван Шапина (CRO)
6
4
 Карлос Сансорес (MEX)
4
13
 Иван Шапина (CRO)
6
12
 Сун Хонгји (CHN)
8
5
 Махама Чо (GBR)
4
12
 Сун Хонгји (CHN)
7
12
 Сун Хонгји (CHN)
3
1
 Владислав Ларин (ROC)
30
9
 Антони Обаме (GAB)
5
8
 Иван Трајковиќ (SLO)
26
8
 Иван Трајковиќ (SLO)
3
1
 Владислав Ларин  (ROC)
16
1
 Владислав Ларин  (ROC)
24
16
 Пита Тауфатофу (TGA)
3
1
 Владислав Ларин (ROC)
15
14
 Дејан Георгиевски (MKD)
9
15
 Фарзад Мансури (AFG)
12
2
 Ин Кјо-дон (KOR)
13
2
 Ин Кјо-дон (KOR)
10
10
 Руслан Жапаров (KAZ)
2
7
 Александер Бахман (GER)
7
10
 Руслан Жапаров (KAZ)
11
2
 Ин Кјо-дон (KOR)
6
14
 Дејан Георгиевски (MKD)
12
11
 Сејду Гбане (CIV)
15
6
 Абдул Разак Исуфу (NIG)
9
11
 Сејду Гбане (CIV)
4
14
 Дејан Георгиевски (MKD)
9
3
 Рафаел Алба (CUB)
8
14
 Дејан Георгиевски (MKD)
11

Репешажа[уреди | уреди извор]

Репешажа Натпревар за бронзен медал
      
2  Ин Кјо-дон (KOR) 5
8  Иван Трајковиќ (SLO) 4
16  Пита Тауфатофу (TGA) 1
8  Иван Трајковиќ (SLO) 22
Репешажа Натпревар за бронзен медал
      
12  Сун Хонгји (CHN) 4
3  Рафаел Алба (CUB) 5
3  Рафаел Алба (CUB) 8
11  Сејду Гбане (CIV) 2

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „2020 Summer Olympics — Taekwondo – Men's +80 kgSchedule“. 2020 Summer Olympics. Архивирано од изворникот на 2021-07-27. Посетено на 26 July 2021.