Прејди на содржината

Таје Таиво

Од Википедија — слободната енциклопедија
Таје Таиво
Taye Taiwo
Лични податоци
Полно име Таје Исмаил Таиво
Роден на 16 април 1985(1985-04-16)(39 г.)
Роден во Лагос, Нигерија
Висина &100000000000001830000001,83 м
Позиција одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб ФК Милан
Број 2
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2003 ФК Габрос
2004 ФК Лоби Старс 37 (8)
2005–2011 ФК Олимпик Марсеј 191 (17)
2011– ФК Милан 0 (0)
2012–КПР (позајмен) 15 (1)
Репрезентација
2004– Нигерија 48 (5)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 15 април 2012
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 15 април 2012

Таје Таиво (роден на 16 април 1985) е нигерски фудбалер кој игра на позиција одбрана и во моментот настапува во екипата на ФК Лозана.

Својата кариера ја започнал во 2003 за тимот на Габрос, и Лоби Старс во 2004 година. Во периодот од 2005–2011 настапувал за ФК Олимпик Марсеј, а од 2011 се преселил во ФК Милан.

За Репрезентацијата на Нигерија одиграл 53 натпревари.