Тата Сабаја

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тата Сабаја
Cabaray.jpg
Тата Сабаја
Највисока точка
Надм. вис.5430 м [1]
Заведена какоСписок на вулкани во Боливија
Координати19°08′S 68°30′W / 19.133° S; 68.500° W / -19.133; -68.500Координати: 19°08′S 68°30′W / 19.133° S; 68.500° W / -19.133; -68.500[1]
Географија
Матичен венецАнди
Геологија
Видстратовулкан
Последен избувнепознато[1]

Тата Сабајастратовулкан кој се наоѓа во Боливија, на северниот крај на езерото Којпаса, Алтиплано. Исто така тој на лежи на источниот крај од линијата на вулкани, почнувајќи од Ислуга на запад, и продолжува со Кабарај. Нејзиниот последен датум на ерупција е непознат, но истиот најверојатно се случил во холоценот поради младешкиот изглед на планината.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „Tata Sabaya“. Глобална програма за вулканизмоит. Смитсонова установа. Посетено на 2010-03-05. (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]