Таскиги, Алабама

Координати: 32°26′N 85°42′W / 32.433° СГШ; 85.700° ЗГД / 32.433; -85.700
Од Википедија — слободната енциклопедија

32°26′N 85°42′W / 32.433° СГШ; 85.700° ЗГД / 32.433; -85.700

Локација на Таскиги во округот Макон, Алабама.

Тъскиджи (англиски: Tuskegee) е град во округот Макон, Алабама, САД. Се наоѓа на 50 km источно од градот Монтгомери. Населението во овој град изнесува околу 12,000 жители (2000).

Во Таскиги е родена јавната личност Роза Паркс (1913-2005).