Тамаш Кулчар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тамаш Кулчар
Лични податоци
Полно име Тамаш Кулчар
Висина 1.85 m
Положба напад
Клупски податоци
Сегашен клуб ФК МТК
Број 70


* Настапи (Голови)

Тамаш Кулчар (унгарски: Tamás Kulcsár роден на 13 октомври 1982 во Дебрецен) — унгарски фудбалер кој во моментов игра за ФК МТК.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Дебрецен[уреди | уреди извор]

Кулчар стана шампион во сезоната 2009-2010 г. на Унгарската лига со Дебрецен и покрај тоа што неговиот тим загуби од Кечкемети во последниот натпревар.[1] Во 2010 година Дебрецен го победи Залаегершег во финалето на Унгарскиот куп на стадионот Ференц Пушкаш со 3-2.[2]

На 1 мај 2012 Кулчар го освои Унгарскиот куп со Дебрецен, победувајќи го ФК МТК на пенали во сезоната 2011-2012. Ова беше петти унгарски куп трофеј за Дебрецен. [3]

На 12 мај 2012 Кулчар ја освои титулата на Унгарската лига со Дебрецен откако го победи Печ во 28. коло од Унгарската лига со 4-0 на стадионот "Олах Габор", што резултираше со шестата титула на Унгарската лига за Хајдус . [4] [5]

Почести[уреди | уреди извор]

Дебрецен

  • Унгарска лига (2): 2010 , 2012
  • Унгарски куп (2): 2010 , 2012

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Season review: Hungary“. UEFA. 9 July 2010.
  2. „Debrecen complete double with Hungarian Cup“. UEFA. 26 May 2010.
  3. „Debrecen lift cup after shoot-out success“. UEFA.com. 2 May 2012. Посетено на 2 May 2012.
  4. „Debrecen 4-0 Pécs“. UEFA.com. 12 May 2012. Посетено на 13 May 2012.
  5. „Debrecen crowned champions of Hungary“. UEFA.com. 12 May 2012. Посетено на 13 May 2012.