Прејди на содржината

Такуански јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Такуански јазик
Застапен воПапуа Нова Гвинеја
ПодрачјеТаку
Говорници1,750  (2003)
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3nho

Такуанскиот, или познат ако мортлочки или тауански, е полинезиски јазик кој е дел од подгрупата на елиски јазици. Јазикот се зборува на атолот Таку во Папуа Нова Гвинеја. Такуанскиот е сличен со никуманскиот и нукурискиот јазик, кои се зборуваат во Папуа Нова Гвинеја и Соломоните.[1]

Јазична споредба[уреди | уреди извор]

такуански самоански токелауански раротонгански маорски хавајски
небо /ɾani/ /laŋi/ /ɾaŋi/ /ɾaŋi/ /lani/
северен ветер /tokoɾau/ /toʔelau/ /tokelau/ /tokeɾau/ /tokeɾau/ /koʔolau/
жена /ffine/ /fafine/ /fafine/ /vaʔine/ /wahine/ /wahine/
куќа /faɾe/ /fale/ /fale/ /ʔaɾe/ /ɸaɾe/ /hale/
родител /maːtua/ /matua/ /metua/ /matua/ /makua/
мајка /tinna/, /tinnaː/ /tinaː/ /maːtua/ /maːmaː/ /ɸaea/ /makuahine/
татко /tama/, /tamana/ /tamaː/ /tama/, /tamana/ /metua/, /paːpaː/ /matua/, /paːpaː/ /makua kaːne/

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Такуански јазик на Ethnologue (англиски)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]