Нукуриски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нукуриски јазик
Нугуриски јазик
Застапен воПапуа Нова Гвинеја
ПодрачјеНугурија
Говорници550  (2003)[1]
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3nur

Нукурискиот, или нугурискиот, е полинезиски јазик, дел од подгрупата на елиски јазици, кој се зборува во Нугурија во Папуа Нова Гвинеја. Јазикот го зборуваат околу 550 жители според податоците од 2003.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Нукуриски јазик - Ethnologue (XVI изд, 2009)
  2. Marck, Jeff (2000), Topics in Polynesian languages and culture history. Canberra: Pacific Linguistics

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]