Таки Кота

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Таки Кота
Роден(а)1958
Битола, СР Македонија СР Македонија
Починал(а)2019
Битола, Македонија Македонија
НационалностВлав
Занимањеликовен уметник

Таки Кота (Битола, 1958 - Битола, 2019) — македонски ликовен уметник, мајстор за прикажување на жената и нејзината убавина преку четка и бои, како и експерт за графики.

Животопис[уреди | уреди извор]

Кота е роден во Битола во 1958 година каде завршил гимназија. Виша ликовна академија завршил во Скопје во класата на проф. Димитар Кондовски, а се дообразовал во Приштина. Бил познат и признат уметник, како и член на ДЛУБ и ДЛУМ. Како негов најпрепознатлив цртеж е “битолското чупе” кое ја краси амбалажата на млекото на Битолска Млекара. Починал во Битола во јануари 2019 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]