Такетоми (остров)

Од Википедија — слободната енциклопедија

 

Такетоми
竹富島 (Такетоми-џима)
Островот Такетоми е сместен на југозапад од Островот Ишигаки
Такетоми 竹富島 (Такетоми-џима) is located in Јапонија
Такетоми 竹富島 (Такетоми-џима)
Такетоми
竹富島 (Такетоми-џима)
Географија
МестоТихи Океан
АрхипелагРјукјушки Острови (Јејамски Острови)
Површина5,42 км2
Должина3,4 км
Ширина2,7 км
Највисоко издигнување21 м
Управување
Japan
ПрефектураОкинава
ОкругЈејама
Населено местоТакетоми
Демографија
Население323 (јануари 2012)
Етнички групиРјукјунци, Јапонци
Дополнителни податоци
Мреж. местоhttp://www.taketomi-islands.jp/
Островот Ишигаки гледан од Такетоми.
Улица на островот Такетоми.

Такетоми (竹富島, Такетоми-џима, јејамски: Теедун; окинавски: Дакидун) ― остров на кој се наоѓа гратчето Такетоми, во рамките на Округот Јејама во префектурата Окинава, Јапонија. Такетоми е едно од Јејамските Острови.[1][2][3] Населението на островот Такетоми изнесува 323 жители согласно до јануари 2012.[4]

Географија[уреди | уреди извор]

Островот Такетоми се наоѓа на 4 км јужно од островот Ишигаки. Островот има село во средината, исто така наречено Такетоми. Островот зафаќа 5.42 км2, и е долго 2.7 км2 исток кон запад и 3.4 км2 север кон југ. Такетоми е подигнат корален атол. Островот има кружен облик и е опкружен со корални гребени. Островот Такетоми е дел од Националниот парк Ириомоте-Ишигаки, основан во 1972 година.[3]

Такетоми е познат по своите „традиционални окинавски куќи“, камени ѕидови и песочни улици, што го прави популарен кај туристите. Воведени се разни правила за да се спречат естетски непријатните аспекти на современата градба да ја уништат убавината на островот, како што е замена на рачно редениот камен со бетонски ѕидови. Популарните туристички активности вклучуваат одморање на плажа, нуркање, возење со воловска кола низ селото и едноставно пешачење или возење велосипед низ островот додека уживате во чудесноста на селото и природната глетка.

Академиците признаваат дека „традиционалниот“ пејзаж на Такетоми е современ производ. Денес куќите на Такетоми се познати по визуелно привлечни покриви со црвени ќерамиди. Меѓутоа, на обичните луѓе им било забрането да градат куќи со ќерамиди од страна на Кралството Рјуакју во Окинава до неговото укинување. Црвенопокривните куќи првпат се појавиле на островот Такетоми во 1905 година и останале симбол на богатство со децении. Уште во 1964 година, навистина традиционалните куќи од слама сочинувале 40% од куќите на Такетоми. Покриви со ќерамиди се шират напоредно со конзерваторското движење.[5][6]

Островот е исто така познат по своите прекрасни плажи и хошизуна или хошисуна, што значи „ѕвезден песок“, кој е составен од остатоците од едноклеточното животно Foraminifera.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Главните индустрии на островот Такетоми се туризмот и производството на шеќерна трска.

Превоз[уреди | уреди извор]

Островот Такетоми е достапен со десет минути возење со брод од островот Ишигаки. Сите области на островот се во непосредна близина. Исто така, постојат различни места за изнајмување велосипеди во селото.

Образование[уреди | уреди извор]

Општинските власти воТакетоми одржуваат едно споено основно и средно училиште со две години на островот: основно и средно училиште „Такетоми“ (竹 富 町 立 竹 小 中 学校).[7]

За државно средно училиште со трета и четврта година, учениците можат да ги посетуваат училиштата на Окинавскиот префектурски образовен одбор.


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Taketomijima“. Encyclopedia of Japan. Tokyo: Shogakukan. 2012. OCLC 56431036. Архивирано од изворникот на 25 август 2007. Посетено на 6 август 2021.
  2. „竹富島“ [Taketomi Island]. Dijitaru Daijisen (јапонски). Tokyo: Shogakukan. 2012. OCLC 56431036. Архивирано од изворникот на 25 август 2007. Посетено на 6 август 2021.
  3. 3,0 3,1 „竹富島“ [Taketomi Island]. Nihon Rekishi Chimei Taikei (јапонски). Tokyo: Shogakukan. 2012. OCLC 173191044. dlc 2009238904. Архивирано од изворникот на 25 август 2007. Посетено на 6 август 2021.
  4. „竹富町地区別人口動態票(平成24年1月末)“ [Population of the Town of Taketomi by Area (End of January, 2012)] (PDF). Taketomi, Okinawa Prefecture: Општина Такетоми. 2012. Архивирано од изворникот (PDF) на 2013-12-15. Посетено на 6 август 2021.
  5. Fukuda Tamami 福田珠己 (1996). „Akagawara wa nani o kataru ka" 赤瓦は何を語るか“. Chirigaku hyōron 地理学評論 Ser. A (јапонски). 69: 727–743.
  6. Morita Shin'ya 森田真也 (1997). „Kankō to "dentō bunka" no ishikika" 観光と「伝統文化」の意識化“. Nihon minzokugaku 日本民俗学 (ја): 33–65.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  7. „小中学校・小学校・中学校“. Taketomi Town. Посетено на 6 август 2021.

24°20′N 124°05′E / 24.333° СГШ; 124.083° ИГД / 24.333; 124.083