Такасе (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Такасе
TakasegawaToSakura.JPG
Реката Такасе во средишно Кјото
Изворно име高瀬川
Местоположба
ДржаваЈапонија
Физички особености
Извор 
 • местоКамо
Устие 
 • место
Уџи
Должина9.7 kм (6.0 ми)
Особености на сливот

Реката Такасе (高瀬川, Takase-gawa) ― канал во Кјото, Јапонија. Извира од Ниџо-Кијамачи, оди по улицата Кијамачи и се среќава со реката Уџи во пристаништето Фушими. Каналот по пат се вкрстува со реката Камо. Денес јужната половина не е поврзана со реката Камо.

Историја[уреди | уреди извор]

Бил ископан од Суминокура Риој во 1611 година, за време на периодот едо, за превоз на разни стоки и ресурси во центарот на Кјото. Тоа даде голем придонес за развојот на градот и економскиот раст во тоа време.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

35°00′44″ N; 135°46′12″ E / 35.012329° СГШ; 135.769986° ИГД / 35.012329; 135.769986 (Такасегава Ичино-Фунаири, 高瀬川一之船入, Јапонски национален споменик, прво пристаниште близу Ниџо-Кијамачи)

34°58′23″ N; 135°45′52″ E / 34.97319° СГШ; 135.764444° ИГД / 34.97319; 135.764444 (Такасе сливајќи се во Камо)

34°55′17″ N; 135°45′12″ E / 34.921473° СГШ; 135.753458° ИГД / 34.921473; 135.753458 (Реката Шин-Такасе сливајќи се во реката Уџи)