Такански јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Таканански јазик
Tacana
Застапен во Боливија
Народ 5,060
Говорници 1,820  [1]
Јазично семејство
такански
  • араоанско-таканански
    • кавиненајско-таканански
      • таканански
        • таканански јазик
Статус
Службен во Боливија
Јазични кодови
ISO 639-3 tna

Таканскиот јазик или таканајски јазик е американски староседелски јазик кој се зборува во Боливија. Јазикот е мајчин јазик на Таканците, кои се околу 5.000 на број, но само околу 1.800 жители го зборуваат јазикот. Таканскиот јазик е дел од групата на такански јазици. Таканците живеат во долините на реките Бени и Мадре де Диос. Според уставот на Боливија, таканајскиот е еден од официјалните јазици во Боливија.

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]