Мадре де Диос (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Мадре де Диос
Madre de Dios
Мадре де Диос во близина на Бока Ману.
Земји во сливот Перу, Боливија
Должина 655 километарs (407 mi)
Басенот на реката Амазон, каде е назначена реката Мадре де Диос.

Мадре де Диос (шпански: Madre de Dios River, Богородица) е река во Јужна Америка која тече во Перу и Боливија. Реката извира во Перу, се спојува со реката Бени на боливиска територија, продолжува на бразилска територија, каде се спојува со реката Маморе и така се создава реката Мадеира. Реката Мадеира е притока на Амазон. Мадре де Диос е важна река во регионот Мадре де Диос во Перу, како и во департманот Бени во Боливија.

Хидрографија[уреди | уреди извор]

Мадре де Диос е голема река во регионот и е дел од речниот басен на Амазон. Главни притоки на реката се Чивиле, Блу, Вајт, Инамбари, Тамбопата и Колорадо.[1]

Поглед кон дел од реката Мадре де Диос.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Evaluacion Ambiental Territorial en la Zona Aurifera de Madre de Dios, 4. Climatología E Hidrologia {es} Ministry of Energy and Mines, Peruvian Government, December 1997.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]