Прејди на содржината

Мадре де Диос (река)

Координати: 12°17′S 70°52′W / 12.283° ЈГШ; 70.867° ЗГД / -12.283; -70.867
Од Википедија — слободната енциклопедија
Мадре де Диос
Местоположба
Физички особености
Должина655 kiloметарs (407 ми)
Особености на сливот
Басенот на реката Амазон, каде е назначена реката Мадре де Диос.

Мадре де Диос, Амарупа Мају (шпански: Madre de Dios River, Богородица; кечуански Amarupa mayu) е река во Јужна Америка која тече во Перу и Боливија. Реката извира во Перу, се спојува со реката Бени на боливиска територија, продолжува на бразилска територија, каде се спојува со реката Маморе и така се создава реката Мадејра. Реката Мадејра е притока на Амазон. Мадре де Диос е важна река во регионот Мадре де Диос во Перу, како и во департманот Бени во Боливија.

Хидрографија[уреди | уреди извор]

Мадре де Диос е голема река во регионот и е дел од речниот басен на Амазон. Главни притоки на реката се Чивиле, Блу, Вајт, Инамбари, Тамбопата и Колорадо.[1]

Поглед кон дел од реката Мадре де Диос.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Evaluacion Ambiental Territorial en la Zona Aurifera de Madre de Dios Архивирано на 17 декември 2008 г., 4. Climatología E Hidrologia Архивирано на 13 септември 2008 г. {es} Ministry of Energy and Mines, Peruvian Government, December 1997.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

12°17′S 70°52′W / 12.283° ЈГШ; 70.867° ЗГД / -12.283; -70.867