Прејди на содржината

Тавеуни

Координати: 16°47′37″S 180°00′00″E / 16.79361° ЈГШ; 180.00000° ИГД / -16.79361; 180.00000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Тавеуни
Географија
МестоФиџи
Координати16°47′37″S 180°00′00″E / 16.79361° ЈГШ; 180.00000° ИГД / -16.79361; 180.00000
АрхипелагГрупа Вануа Леву
Соседни водни површиниКорско Море
Површина434 км2[1]
Подреденост по површина3rd
Должина42 км
Ширина10–14 kм (33,000–46,000 ст)
Највисоко издигнување1.241 м
Највисока точкаMount Uluigalau
Управување
Fiji
ДивизијаСеверна дивизија
ПровинцијаКакаудрове
Најголема населбаWaiyevo

Тавеуни — трет по големина остров на Фиџи, по Вити Леву и Вануа Леву, со вкупна површина од 434 квадратни километри. Островот претставува масовен штитест вулкан кој се издига од дното на Тихиот Океан и се наоѓа на 6,5 километри источно од Вануа Леву, преку територијата на Сомосомо. Тој припаѓа на групата острови Вануа Леву и е дел од провинцијата Какаудрове во Фиџи во рамките на Северната дивизија.

На островот живеаат околу 19.000 жители, а околу 75% од нив се домородци, според пописот во 2015 година. Тавеуни има изобилство од флора и е познат како „Градинарски островот на Фиџи“. Претставува популарно туристичко одредиште, каде туристите се привлечени од извонредните нуркачки можности, плодниот животен век и водопадите.

Тавеуни се наоѓа на северниот крај на Корско Море[2] и е целосно производ на вулканска активност. Третиот по големина остров во Фиџи е одделен од Вануа Леву преку Сомосомовиот теснец. Островот е широк од 10 до 14 километри и долг 42 километри. На врвот се наоѓа штитест вулкан, кој е издолжен и кој избувна по расед на дното на океанот. На островот има околу 150 вулкански конуси, вклучувајќи го и Улигалау, вториот највисок врв на Фиџи со 1241 метри (4,072 стапки) и врвот Des Vœux, следен во висина од 1,195 метри (3,921 стапки). Имало најмалку 58 вулкански ерупции од првата човечка населба околу 950-750 п.н.е., од кои сите ги погодиле јужните две третини од островот. Големите ерупции од 300-500 година н.е. предизвикале напуштање на јужните области до околу 1100 година. Најновата ерупција предизвикала проток на лава на јужниот врв на островот во околу 1550 година. Централниот гребен на островот ја означува најголемата вулканска активност околу вулканските отвори.

Езеро Тагимуција е една од најпознатите туристички атракции, кое зафаќа вулкански кратер на надморска височина од 800 метри и е живеалиште на реткиот цвет на medinilla waterhousei. Најпознатите водопади на Фиџи, Боумските водопади, исто така се наоѓаат на островот, и се сместени во Националниот парк Боум. Јужно од селото Вуна, се наоѓа област позната како Јужен Кејп, каде што последната вулканска ерупција на Тавеуни се случила пред околу 500 години. Највисоката точка на регионот е дупката на Матамаики со гејзери создадени од ветрови што се срушиле во вулканските карпи.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Gillespie, Rosemary G.; D. A. Clague (2009). Encyclopedia of Islands. University of California Press. стр. 299. ISBN 0520256492.
  2. Shane Cronin (December 1999). „Volcanic Hazard And Risk Assessment For Taveuni, Fiji Islands“ (PDF). SOPAC Technical Report 298. Massey University. Архивирано од изворникот (PDF) на 2014-07-15. Посетено на 18 March 2014.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]