Табасаранци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Табасаранците (табас. Табасаран, табасаранар) се народност која живее главно во Дагестан, Русија. Во сета Русија има вкупно околу 200,000 ( 2011) Табасаранци. Тие зборуваат на свој табасарански јазик, а културата и традицијата име многу слична со онаа на Лезгинците. По вера се главно Муслимани (Сунити).

Засапеност во Руската Федерација[уреди | уреди извор]

Субјект во РФ Застапеност во 2002 г., во илјади (*)
Дагестан 110,2
Ставрополски крај 5,5
Ростовска област 2,2
Краснодарски крај 1,3
Саратовска област 1,3
прикажани се само податоци каде бројот на Табасаранците надминува 1.000 жители

Познати личности[уреди | уреди извор]

Руската скокачка со стап Елена Исинбаева е Табасаранка по татко.