Сценска уметност

Од Википедија — слободната енциклопедија
Танцот е еден вид изведувачка уметност што се практикува низ целиот свет.

Сценска уметност е заеднички назив за изведувачка уметност преку гест, глума, пеење кои непосредно и директно се изведуваат пред публиката[1]. Во сценски уметности спаѓаат:

И други.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]