Сугреб

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сугреб
EMminor2010.JPG
Уртикарија на рака
Класификација и надворешни извори
Специјалностдерматологија
МКБ-10L50
МКБ-9708
DiseasesDB13606
MedlinePlus000845
eMedicineсписок на теми
MeSHD014581
Сугреб на левата страна на градниот кош

Сугреб[1][2] или уртикарија — алергиско заболување на кожата кое може да се појави поради дејството на широк спектар на фактори.[3]

Причинители[уреди | уреди извор]

Меѓу причинителите за појава на сугреб може да се најдат:[4]

 • лекови
 • козметика
 • габи, бактерии, [5] цревни паразити, некои вируси ,
 • прашина, полен, коса, пердуви
 • разни видови храна [6], адитиви во храната

Физичката уртикарија може да предизвика гребење на кожата и слично.

Меѓу причинителите може да се јави и прекумерното изложување на сонце, контакт со животни и растенија и др.[7]

Лечење[уреди | уреди извор]

Потребно е да се најде причината за алергијата. Постојат и лекови кои ги ублажуваат или елиминираат симптомите.

Алергиската реакција е последица на лошо функционирање на телото и некои болести. Можен причинител е и габата кандида.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „сугреб“Дигитален речник на македонскиот јазик
 2. „сугреб“Официјален дигитален речник на македонскиот јазик
 3. Champion, RH; Roberts, SO; Carpenter, RG; Hadinger, Nathan (1969). „Urticaria and angio-oedema. A review of 554 patients“. Br. J. Dermatol. 81 (8): 588–97. doi:10.1111/j.1365-2133.1969.tb16041.x. PMID 5801331.
 4. Група аутора, Савремени приступ уртикарији и ангиоедему Монографије научних скупова Академије медицинских наука Српског лекарског друштва, Волумен 2, број 1, 2011.
 5. „Helicobacter pylori infection and chronic urticaria“. J. Am. Acad. Dermatol. 34 (4): 685–6. 1996. doi:10.1016/S0190-9622(96)80086-7. PMID 8601663. Занемарен непознатиот параметар |coauthors= (се препорачува |author=) (help)
 6. „Prescribing Information Dexedrine“. GlaxoSmithKline. 2006.
 7. Zuberbier T. Urticaria. Allergy. 2003;58(12):1224-34

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Esculaap4.svg    Ве молиме, обратете внимание на важното предупредување
во врска со темите поврзани од областа на медицината (здравјето).