Степа Бараба

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Степата Бараба како што се гледа од прозорецот на транссибирската пруга.
Карта на Западен Сибир. Степата Бараба се наоѓа на југ.

Степа Бараба, позната и како Степа Барабинск, Степа Барабинскаја е тревна степа која се наоѓа во Западен Сибир. [1]

Степата зафаќа површина од 117.000 км² и се протега помеѓу реките Иртиш и Об. Градот Барабинск е најголемиот град на степата. Оваа степа има и важна руска земјоделска област.

Во степата Бараба има и езеро по име Чани.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Haywood, A. (2012). Siberia: A Cultural History. Landscapes of the imagination. Signal Books. стр. pt154. ISBN 978-1-908493-36-1. Посетено на June 7, 2019.