Стари Угринов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Стари Угринов
Старий Угринів
Родната куќа на Степан Бандера
Родната куќа на Степан Бандера
Знаме на Стари Угринов
Знаме
Грб на Стари Угринов
Грб
Координати: 48°56′42″N 24°22′17″E / 48.94500° N; 24.37139° E / 48.94500; 24.37139Координати: 48°56′42″N 24°22′17″E / 48.94500° N; 24.37139° E / 48.94500; 24.37139
ЗемјаУкраина
ОбластИвано-Франковска
РеонКалушки реон
Население
 • Вкупно1.010
Повик. бр.3472

Стари Угринов (украински: Старий Угринів) — село во Ивано-Франковската област, западна Украина. Познато е како родно место на националистичкиот водач Степан Бандера (1909-1959).

Историја[уреди | уреди извор]

Според еден извор, селото за првпат се споменува во 1447 г., а според друг полски извор — во 1440 г.[1]. Познато е дека месните селани учествувале во Хмелницкиевото востание во 1648 г.

Наводи[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

  • Грабовецький В. Г — 75 Ілюстрована історія Прикарпаття. Друге доповнене видання. — Івано-Франківськ: «Нова Зоря», 2002.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Предлошка:Ивано-Франковска област