Стана Катиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стана Катиќ
Стана Катиќ, 2012 година
Роден(а)26 април 1978.(1978-04-26)(45 г.)[1][2]
Хамилтон (Онтарио), Канада
Алма матерУниверзитет во Торонто
Школо за театар на универзитетот Депол
Занимањеглумица
Активен период1999–денес
Страница
stanakatic.com

Стана Катиќ (26 април 1978[1][2]) - канадско-американска глумица со српско потекло, позната по улогата на Кејт Бекет во ТВ серијата Касл.

Животопис[уреди | уреди извор]

Стана Катиќ е родена во Хамилтон, во Канада. Нејзините родители биле Срби од Хрватска, кои емигрирале од Југославија во Канада. Има четворица браќа и една сестра. По завршување на средното училиште во 1996 година, студирала глума во школата за театар на Гудман во Чикаго (Chicago's Goodman School of Drama). Зборува повеќе јазици: англиски, српскохрватски, италијански и Француски јазик.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Corriston, Michele (27 April 2015). Castle Star Stana Katic Marries Kris Brkljac“. People (magazine). Посетено на 26 April 2016.
  2. 2,0 2,1 Mathew, Ilin (25 April 2015). „Stana Katic Turns 37: Will the 'Castle' Star Renew her Contract?“. IB Times. Посетено на 26 April 2016.
  3. The Kilborn File, Посетено на 25. 4. 2013.