Стадион „Хамад бин Калифа“

Од Википедија — слободната енциклопедија

 

Стадион „Хамад бин Калифа“
Стадион Ал Ахли
Место Доха, Катар
Отворен
Сопственик
Подлога Трева
Игра ФК Ал Ахли, Ал-Саилија
Гледачи 12,000

Стадион „Хамад бин Калифа“ ― повеќенаменски стадион во Доха, Катар. Тоа е домашен терен на ФК Ал Ахли и ФК Ал-Саилија. Стадионот собира 18.000 луѓе.[1] Покрај натпревари на Катарската ѕвездена лига (најквалитетната фудбалска лига), на стадионот се одржуваат и редовни атлетски натреварувања.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Al-Balagh is awarded“. albalagh.com. Архивирано од изворникот на 2022-11-20. Посетено на 20 ноември 2022.
  2. „Al Ahli Stadium“. qsl.qa. Архивирано од изворникот на 14 мај 2021. Посетено на 20 ноември 2022.
Претходник
Национален стадион
 Сингапур
Азиски куп на АФК
Последно место на одржување

1988
Наследник
Хирошина биг арч
Јапонија Хирошима

25°15′6.81″N 51°32′7.30″E / 25.2518917° СГШ; 51.5353611° ИГД / 25.2518917; 51.5353611