Српски воени гробишта (Битола)

Координати: 41°0′48.41″N 21°18′28.74″E / 41.0134472° СГШ; 21.3079833° ИГД / 41.0134472; 21.3079833
Од Википедија — слободната енциклопедија
Српски воени гробишта во Битола
Српските воени гробишта во 2017 година
Податоци
МестоБитола
ЗемјаМакедонија Македонија
Координати41°0′48.41″N 21°18′28.74″E / 41.0134472° СГШ; 21.3079833° ИГД / 41.0134472; 21.3079833
Погребани1.321

Српски воени гробишта во Битола – воени гробишта од Балканските војни и Првата светска војна во кои почива 1321 војник на Српската армија убиени во периодот 1912-1918.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Српските воени гробишта се наоѓаат јужно од градот Битола, крај патот кој води за село Буково, на околу 2 км од центарот на градот. Истите се наоѓаат во продолжение на Буковските гробишта.

Историја[уреди | уреди извор]

Во текот на Балканските војни и Првата светска војна на подрачјето на Битолскиот Регион погинале околу 8.000 српски војници[1]. Најголем дел од нив погинал во борбите на Кајмакчалан во 1916 година. Во спомен-костурницата на Кајмакчалан почиваат 4.400 војници, а на Српските воени гробишта во Битола е погребан 1.321 војник.

Гробови[уреди | уреди извор]

Крстот на спомен-обележјето

Во гробиштата се наоѓа 1.321 гроб на српски војници.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]