Споменик „Сила, Слава и Победа“ - Скопје

Од Википедија — слободната енциклопедија
Споменик „Сила, Слава и Победа“
Споменик на Слободата
Skopje kale spomenik.jpg
Споменик „Сила, Слава и Победа“
Општи податоци
ГрадСкопје
ЗемјаРепублика Македонија
Почната1954
СопственикГрад Скопје
Проектирање и изградба
ИнженерЈордан Грабулоски

Сила, Слава и Победа, некаде познат и како Споменик на Слободата — склуптура посветена на победата над фашизмот. Се наоѓа над бездната на тврдината Кале во Скопје, на местото на влезот од Музејот кој се урнал од земјотресот во 1963 година. Скулптурата е висока 4 метри е дело на познатиот македонски вајар, Јордан Грабулоски - Грабул[1]. Била поставена во 1954 година[2].

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Стојческа, Марија (10 ноември 2006). „ПРОДОЛЖЕНА ПРОСТОРНА ЦЕЛИНА“. Форум Плус (59).
  2. „Хронологија на градот Скопје“. King Marko Land. Архивирано од изворникот на 2016-03-09. Посетено на 2011-10-18.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]