Споменик на слободата (Истанбул)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Споменик на слободата
Hürriyet Anıtı
Abide-i Hürriyet
Општи податоци
Град Истанбул
Земја Турција
Почната 1911
Проектирање и изградба
Архитект Музафер Бег

Споменикот на слободата (турски: Hürriyet Anıtı или Abide-i Hürriyet), е споменик којшто се наоѓа во областа Шишли, Истанбул, Турција. Споменикот бил изграден во чест на војниците кои загинале во бунтот против радикалната власт на исламската Османлиска империја и уставните реформи по 1839 година познати како Танзимат. Споменикот бил дизајниран од страна на османлискиот архитект Музафер Бег, кој победил на архитектонскиот конкурс. Основата на споменикот, којшто бил изграден во периодот од 1909-1911 година е во форма на триаголник.

41°04′05.3″ СГШ 28°58′55.34″ ИГД / 41.06814, 28.982041

.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Wikimapia“. http://wikimapia.org/1829561/tk/. посет. 4 мај 2007 г.