Список на епизоди од Игра на тронови

Од Википедија — слободната енциклопедија

Игра на тронови — фантастична драмска телевизиска серија создадена од Дејвид Бениоф и Д.Б. Веис која премиерно се прикажа на HBO на 17 април 2011 година. Серијата е заснована на новелата Песна за мраз и оган од авторот Џорџ Р.Р. Мартин. Дејствието на серијата се одвива на измислените континенти Вестерос и Есос, и ја прикажува борбата меѓу аристократските семејства за Железниот престол на Седумте кралства.

Серијата продолжува со осма сезона, која би требало да се прикажува во 2019 година.[1][2][3]

Преглед на сезоните[уреди | уреди извор]

Сезона Епизоди Почеток Крај Гледачи[4]
1 (2011) 10 17 април 2011 19 јуни 2011 2.52[5]
2 (2012) 10 1 април 2012 3 јуни 2012 3.80[5]
3 (2013) 10 31 март 2013 9 јуни 2013 4.97[6]
4 (2014) 10 6 април 2014 15 јуни 2014 6.84[7]
5 (2015) 10 12 април 2015 14 јуни 2015 6.88[8]
6 (2016) 10 24 април 2016 26 јуни 2016 7.69[9]
7 (2017) 07 16 јули 2017 27 август 2017 10.26[10]
8 (2019) 08 14 април 2019 19 мај 2019 11.99[11]

Епизоди[уреди | уреди извор]

Сезона 1[уреди | уреди извор]

Ред. бр.

во серија

Ред. бр.

во сезона

Наслов Оригинален

наслов

Режија Сценарио Првично

прикажување

1 1 "Зимата доаѓа" "Winter Is Coming" Тим Ван Патен Дејвид Бениоф & Д. Б. Веис 17 април 2011
2 2 "Кралевпат" "The Kingsroad" Тим Ван Патен Дејвид Бениоф & Д. Б. Веис 24 април 2011
3 3 "Лорд Сноу" "Lord Snow" Брајан Кирк Дејвид Бениоф & Д. Б. Веис 1 мај 2011
4 4 "Осакатени, копилиња, и скршени

нешта"

"Cripples, Bastards, and Broken

Things"

Брајан Кирк Брајан Когман 8 мај 2011
5 5 "Волкот и лавот" "The Wolf and the Lion" Брајан Кирк Дејвид Бениоф & Д. Б. Веис 15 мај 2011
6 6 "Златна круна" "A Golden Crown" Даниел Мајнахен Дејвид Бениоф & Д. Б. Веис 22 мај 2011
7 7 "Победуваш или умираш" "You Win or You Die" Даниел Мајнахен Дејвид Бениоф & Д. Б. Веис 29 мај 2011
8 8 "Оштриот крај" "The Pointy End" Даниел Мајнахен Џорџ Р. Р. Мартин 5 јуни 2011
9 9 "Бејлор" "Baelor" Алан Тејлор Дејвид Бениоф & Д. Б. Веис 12 јуни 2011
10 10 "Оган и крв" "Fire and Blood" Алан Тејлор Дејвид Бениоф & Д. Б. Веис 19 јуни 2011

Сезона 2[уреди | уреди извор]

Ред. бр.

во серија

Ред. бр.

во сезона

Наслов Оригинален

наслов

Режија Сценарио Првично

прикажување

11 1 "Северот се сеќава" "The North Remembers" Алан Тејлор Дејвид Бениоф & Д. Б. Веис 1 април 2012
12 2 "Ноќта се спушта" "The Night Lands" Алан Тејлор Дејвид Бениоф & Д. Б. Веис 8 април 2012
13 3 "Што е мртво, никогаш не умира" "What Is Dead May Never Die" Алик Сахаров Брајан Когман 15 април 2012
14 4 "Градина од коски" "Garden of Bones" Дејвид Петрарка Ванеса Тејлор 22 април 2012
15 5 "Духот на Харенхол" "The Ghost of Harrenhal" Дејвид Петрарка Дејвид Бениоф & Д. Б. Веис 29 април 2012
16 6 "Старите богови и новите" "The Old Gods and the New" Дејвид Нутер Ванеса Тејлор 6 мај 2012
17 7 "Човек без чест" "A Man Without Honor" Дејвид Нутер Дејвид Бениоф & Д. Б. Веис 13 мај 2012
18 8 "Принцот на Сурозимје" "The Prince of Winterfell" Алан Тејлор Дејвид Бениоф & Д. Б. Веис 20 мај 2012
19 9 "Црнавода" "Blackwater" Нејл Маршал Џорџ Р. Р. Мартин 27 мај 2012
20 10 "Валар Моргулис" "Valar Morghulis" Алан Тејлор Дејвид Бениоф & Д. Б. Веис 3 јуни 2012

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Hibberd, James (July 30, 2016). „Game of Thrones: HBO confirms season 8 will be last“. Entertainment Weekly. Архивирано од изворникот на September 1, 2016. Посетено на July 30, 2016.
 2. Wagmeister, Elizabeth (March 12, 2017). 'Game of Thrones': 10 Behind-the-Scenes Secrets We Learned From the SXSW Panel“. Variety. Архивирано од изворникот на March 12, 2017. Посетено на March 12, 2017.
 3. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име Airing2019.
 4. Податоците се просечно во милиони и се однесуваат на САД
 5. 5,0 5,1 „Game of Thrones: Season Two Ratings“. TV Series Finale. June 11, 2012. Архивирано од изворникот April 20, 2016. Посетено на April 18, 2016.
 6. „Game of Thrones: Season Three Ratings“. TV Series Finale. June 12, 2013. Архивирано од изворникот April 20, 2016. Посетено на April 18, 2016.
 7. „Game of Thrones: Season Four Ratings“. TV Series Finale. June 18, 2014. Посетено на April 18, 2016.
 8. „Game of Thrones: Season Five Ratings“. TV Series Finale. June 16, 2015. Посетено на April 18, 2016.
 9. „Game of Thrones: Season Six Ratings“. TV Series Finale. June 28, 2016. Посетено на June 28, 2016.
 10. 'Game of Thrones' Season 7 finale smashes more records for HBO“. TV Series Finale. August 28, 2017. Архивирано од изворникот на August 29, 2017. Посетено на August 28, 2017.
 11. Webb Mitovich, Matt (May 20, 2019). „Ratings: Game of Thrones Series Finale Breaks Records, Tops 19 Million Viewers“. TVLine. Посетено на May 20, 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]