Разлика помеѓу преработките на „Комедија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 5 бајти ,  пред 11 година
с
Бот: козметички промени
с (Бот Додава: be-x-old:Камэдыя)
с (Бот: козметички промени)
* '''Комедија дел арте''' - Комедијата дел арте, односно комедијата со [[маска|маски]], всушност, е комедија спектакл, или артистичка импровизација на кратко сценарио со клиширана содржина. Комедијата дел арте не го содржи целиот текст, туку само интригата - недоразбирањето прикажано во сценариото. Ликовите во овие комедии се: слуга и господар, слугата секогаш навидум е недоветен, препреден и снаодлив, а трговецот - скржав. Други ликови кои се појавуваат во овие комедии се: слугинка, куртизана, војник фалбаџија, недоучен учител и други. Основната интрига најчесто претставува судирот меѓу млaди и стари; сиромашни и богати; бистри и глупави и друго. Главни носители на драмското дејствие биле слугите и слугинките. Кoмедијата дел арте се родила во време на [[ренесанса]]та, како израз на веселиот и богат ренесансен живот. Таа траела до [[17 век]], а потоа е заменета со [[реализам|реалистичката]] драма.
 
== Види исто така ==
* [[Англиски хумор]]
* [[Хумор]]
* [[Кловн]]
 
== Забелешки ==
{{reflist}}
 
== Референци ==
* Aristotle, Poetics.
* Buckham, Philip Wentworth, [http://books.google.com/books?id=IjAZAAAAYAAJ&printsec=frontcover&dq=The+Theatre+of+the+Greeks ''Theatre of the Greeks''], 1827.
* Wiles, David, ''The Masked Menander: Sign and Meaning in Greek and Roman Performance'', 1991.
 
== Надворешни врски ==
* {{dmoz|Arts/Performing_Arts/Comedy/}}
* [http://www.dbu.edu/mitchell/comedydi.htm Речник за комедија]
* [http://www.clydepark.com/history.htm Историја на комедијата]
<!-- interwiki -->
 
 
[[Категорија:Комедија]]
[[Категорија:Филм]]
[[Категорија:Литература]]
 
 
<!-- interwiki -->
 
[[af:Komedie]]
941.847

уредувања

Прегледник