Прејди на содржината

Брод (пловило): Разлика помеѓу преработките

Додадени 108 бајти ,  пред 12 години
с
Бот: козметички промени
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот Менува: ml:കപ്പല്‍)
с (Бот: козметички промени)
 
 
== Кратка историја ==
 
----
-Околу 3500 година п.н.е. Египќаните започнуваат да прават бродови користејќи папирус.
<br />- Околу 2450 година п.н.е. Египќаните започнуваат да прават бродови од дрвени даски и нив ги управувале околу 30 веслачи.
<br />- Меѓу 500 и 323 година п.н.е. - доба на [[триреми]] (стар хеленски воен брод кој се движи со помош на весли и кој има статуа од бронзен овен на предната страна со чија помош ги уништува непријателските бродови).
<br />- 400-1200 година п.н.е. викинските дракари владеат со европските мориња.
<br />- 1000 година Викинзите стигнуваат до копното на [[Северна Америка]].
<br />- Околу 1240 година започнува да се користи средно кормило.
<br />- 1486 [[Бартоломео Дијас]] се обидува да ја заобиколи [[Африка]] и да пронајде нов поморски пат до Индија. Не успева во тоа и стигнува само до [[Добра Надеж|'ртот Добра Надеж]].
<br />- 1492 година [[Кристофер Колумбо]] обидувајќи се да најде нов поморски пат до [[Индија]] стигнува до [[Средна Америка]]. Мислејќи дека стигнал до Индија домородците ги нарекува [[Индијанци]].
<br />- 1492 година [[Васко де Гама]] наоѓа нов поморски пат до Индија.
<br />- 1501 - 1502 [[Америго Веспучи]] докажува дека континентот што го пронашол Колумбо е нов континент и според него го нарекуваат Америка.
<br />- 1519 - 1522 [[Фернандо Магелан]] го обиколува светот по морски пат.
<br />- 1700 година - појава на бродови со кормило.
<br />- 1850 - 1959 златна доба на клипери (брзи едреници).
<br />- 1968 - 1969 прво едрење околу светот.
 
 
----
 
<br />'''Патнички
'''
<br />- Линиски брод
<br />- Траект
<br />- Хидроглисер
<br />- Брод со точак на крмата
<br />- Лебдилица
 
<br /> '''Трговски'''
 
<br />- Танкер
<br />- Контењерски брод
<br />- Клипер
<br />- Трампер
 
<br /> '''Спортски и рекреациони'''
 
<br />- Тркачки чамец
<br />- Глисер
<br />- Парен чамец
<br />- Млазен скутер
<br />- Чамец со весли
<br />- Кајак
<br />- Сплав
 
<br /> '''Рибарски'''
 
<br /> '''Воени'''
 
<br />- Носач на авиони
<br />- Крстарица
<br />- Разарач
<br />- Фригата
<br />- Ловец на мини
 
<br /> '''Специјални'''
 
<br />- Полициски чамец
<br />- Пловен багер
<br />- Спасувачки чамец
<br />- Метеоролошки чамец
<br />- Светилник
<br />- Кршач на ледови
<br />- Подморница
 
 
== Бродоломи и несреќи ==
 
<br />- 1588 година - Шпанската Армада
<br />- 1872 година - Мари Целеста
<br />- 1912 година - [[Титаник]]
<br />- 1915 година - Луситања
<br />- 1963 година - Дона Паз
<br />- 1972 година - Квин Елизабет
<br /> 1978 година - Амоко Кадиз
 
 
[[Категорија:Бродови]]
941.847

уредувања