Разлика помеѓу преработките на „Законодавна власт“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
с (Бот Додава: ko:입법부)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Никулец}}
 
'''Законодавната власт''' е една од трите власти. Главна задача на законодавната власт е донесување закони. Во системите со [[либерална демократија]] граѓаните на избори ги избираат своите претставници во законодавното тело и на таков начин ги овластуваат да донесуваат закони во нивно име. Законодавното тело може да биде [[Еднодомен систем|еднодомно]] или [[Дводомен систем|дводомно]].
 
== Види исто така ==
 
* [[Извршна власт]]
* [[Судска власт]]
 
{{Никулец}}
 
[[Категорија:Поделба на власта]]

Прегледник