Разлика помеѓу преработките на „Христијани“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 55 бајти ,  пред 10 години
с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Христијанство}}
'''Христијани''' е назив за големата група на припадници на [[Христијанство|христијанската религија]]. Заедничко за сите припадници на христијанството е верата во [[Исус Христос]] од каде и доаѓа зборот ''христијанин'', но помеѓу христијаните постојат поделби во практицирањето и деталите во верувањата кои не ретко во историјата биле повод за крвави војни и погроми.
941.847

уредувања

Прегледник