Разлика помеѓу преработките на „Готски јазик“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 123 бајти ,  пред 11 година
додал библиографиjа
(изворно име)
(додал библиографиjа)
}}
 
'''Готски''' е исчезнат [[германски јазици|германски јазик]] што бил зборуван од [[готи]]те. Најмногу е познат од кодексот Аргенетеус, копија на преводот на [[Библија]]та од 4 век. Другите помали јазици на оваа група како што се [[бургундски јазик]] и [[вандалски јазик]] се познати само по личните имиња. Јазикот е индоевропски но нема денешен потомок. Најстарите документи на готски датираат од 4 век. Со надоаѓањето на [[франки]]те, масивна асимилација од латините јазикот почнал да исчезнува. Јазикот опстоил само до 8 век но само на територијата на [[Шпанија]] и [[Португалија]]. Според некои записи е утврдено дека јазикот бил зборуван и на територијата на долен [[Дунав]] и на [[Крим]]. Јазикот е многу интересен за проучување на лингвистите, најчесто од Западна [[Европа]].
 
==Фонологија==
| 
|}
 
===Библиографија===
* Wilhelm Streitberg, ''Gotisches Elementarbuch'', Heidelberg, 1920
* В. В. Євченко, ''Готська мова'', Житомир, 2002
 
{{ИЕ-јазик-никулец}}
1.270

уредувања

Прегледник