Разлика помеѓу преработките на „Законодавна власт“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 504 бајти ,  пред 14 години
+cat, +interwiki
(+cat, +interwiki)
{{Никулец}}
 
'''Законодавната власт''' е една од трите власти. Главна задача на законодавната власт е донесување закони. Во системите со [[либерална демократија]] граѓаните на избори ги избираат своите претставници во законодавното тело и на таков начин ги овластуваат да донесуваат закони во нивно име. Законодавното тело може да биде еднодомно или дводомно.
 
== Види исто така ==
 
*[[Извршна власт]]
*[[Судска власт]]
 
[[Категорија:Политика]]
 
[[ca:Poder legislatiu]]
[[Судска власт]]
[[de:Legislative]]
[[en:Legislature]]
[[es:Poder legislativo]]
[[id:Legislatif]]
[[is:Löggjafarvald]]
[[it:Potere legislativo]]
[[he:הרשות השופטת]]
[[lb:Legislativ]]
[[ms:Legislatif]]
[[nl:Wetgevende macht]]
[[ja:立法府]]
[[no:Politisk forsamling]]
[[pl:Władza ustawodawcza]]
[[pt:Poder legislativo]]
[[simple:Legislature]]
[[sr:Законодавна власт]]
[[tl:Tagapagbatas]]
[[zh:立法]]
6.259

уредувања

Прегледник