Разлика помеѓу преработките на „Прв триумвират“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 4 бајти ,  пред 9 месеци
с
→‎Историја: Јазична иаправка, replaced: опоненти → противници
с (→‎Смртта на Крас и Помпеј: Правописна исправка, replaced: битката кај → Битката кај (2))
с (→‎Историја: Јазична иаправка, replaced: опоненти → противници)
Цезар успеал да ги помири, а потоа ја искористил нивната моќ, како и својата, за да биде избран за конзул во 59 г. п.н.е. Тој и Крас веќе биле пријатели, а за да го зацврсне триумвиратот, на Помпеј му ја дал својата ќерка [[Јулија (ќерка на Јулиј Цезар)|Јулија]]. Триумвиратот ги искомбинирал огромната популарност кај народот на Цезар и големото влијание на Крас во [[плутократија]]та, а исто така и со воената репутација на Помпеј.
 
Триумвиратот бил чувај во тајна сè додека [[Римски сенат|сенатот]] забранил предлог законот на Цезар за основање на колонии на Римски граѓани и дистрибуција на делови од јавното земјиште. При говор, законот му бил претставен на народниот совет кој бил напраднат од страна на Крас и Помпеј, откривајќи ја нивната алијанса. И покрај противењата, законот на Цезар бил одобрен. Потоа триумвиратите се обиделе да постават нивни луѓе на функцијата народен трибун во што успеале оттргнуваќи ги нивните најголеми опонентипротивници [[Марк Тилиј Цицерон]] и [[Като Помладиот]].
 
Триумвиратот продолжил да прави понатамошни промени во своја корист. Цезар станал проконзул и на двете [[Галија|Галии]], односно [[Трансалпска Галија]] и [[Кисалпска Галија]], а на нив бил додаден и [[Илирик]] со команда над четири легии, на пет години. Помпеј и Крас повторно делеле конзуларство во 55 г. п.н.е. По завршувањето на мандатот на Цезар, Помпеј и Крас истиот му го продолжиле за додатни пет години, а тие биле назначени за проконзули на [[Хиспанија]] и [[Сирија (Римска провинција)|Сирија]] во пет годишен мандат.

Прегледник