Разлика помеѓу преработките на „Аневризма“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 4 бајти ,  пред 9 месеци
с
Исправка на латинични букви помешани меѓу кириличните, replaced: sид → ѕид
(поправка на правопис, поврзници)
с (Исправка на латинични букви помешани меѓу кириличните, replaced: sид → ѕид)
[[Податотека:Aneurysem.jpg|мини|271x271пкс|Аневризма]]
'''Аневризма''' претставува проширување на [[артерија]], кое настанува поради последица од слабост на sидотѕидот на крвниот сад.
 
Аневризмите можат да настанат на сите артерии, но најчесто настануваат на аортата.
 
==Ризик фактори==
 
# Воспаление (од околното ткиво или по крвен пат)
# [[Дебелина]], итн.
 
==Последици==
 
Аневризмите се место каде лесно може да дојде до прскање на артеријата и да доведе до тешки и незапирливи крвавења, хеморагичен шок и смрт (доколку е на голема артрерија, како аорта). Исто така може да настане [[тромбоза]] со тромбоемболизам поради неправилно струење на [[крв]]та и измената на ѕидот на крвниот сад.
 
== Наводи==

Прегледник