Транслација (геометрија): Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 2 години
с
clean up, replaced: Септември → септември (3)
с (clean up, replaced: source= → publisher=, publisher = → publisher= (2), Publisher= → publisher=)
с (clean up, replaced: Септември → септември (3))
[[Податотека:translation_geometry.gif|right|frame|Транслација на четириаголникот ABCD за вектор ''v'' (креиран со Геогебра)]]
<div style="line-height:2em">
Во [[геометрија]]та, '''транслација''' на една фигура за даден [[вектор]] е паралелно поместување на фигурата така што секоја точка од фигурата се поместува за векторот (види анимацијата).<ref>{{Наведена мрежна страница | url=http://web.cortland.edu/matresearch/OxfordDictionaryMathematics.pdf |title=Oxford Concise Dictionary of Mathematics, "Translation" | first1=C.|last1=Clapham|first2=J.|last2=Nicholson | publisher=Addison-Wesley | year =2009|page=787|language=англиски|accessdate=Септемврисептември 2013}}</ref>
 
'''Основна поставка:''' При транслација, фигурата ''не'' е ротирана, ''не'' е превртена, и ''не'' е растегната. Само се лизга паралелно.<ref>{{Наведена мрежна страница | url=http://www.mathopenref.com/translate.html| title =Translate | publisher=Math Open Reference|year=2009|language=англиски|accessdate=Септемврисептември 2013}} интерактивен</ref>
</div>
 
 
==Особини на транслација==
Транслација како трансформацијата ги има следните особини:<ref>{{Наведена мрежна страница | url=http://www.cut-the-knot.org/Curriculum/Geometry/Translation.shtml|title=Translation Transform|publisher=Cut-the-Knot|last=Bogomolny|first=A.|year =2010|language=англиски|accessdate=Септемврисептември 2013}} интерактивeн</ref>
* Транслација е т.н. '''крута трансформација''', т.е. по транслација, фигурата останува со иста големина и образ. Другите две крути трансформации се [[ротација]] и [[рефлексија]].
* Tранслацијата на една геометриска фигура и самата фигура се [[складност|складни]] фигури.

Прегледник