ГНУ-ова општа јавна лиценца: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
→‎Одредби и услови за умножување, разделба и промена: Јазична исправка, replaced: датотека → податотека (2) using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Правописна исправка, replaced: Председател → Претседател using AWB)
с (→‎Одредби и услови за умножување, разделба и промена: Јазична исправка, replaced: датотека → податотека (2) using AWB)
:'''в)''' со нејзе да ја приложите информацијата која Вие сте ја примиле во смисла на понудата за дистрибуирање на изворниот код. (Оваа алтернатива е дозволена само за некомерцијална дистрибуција и само во случај да Вие сте ја добиле ова Програма во објектен код или во извршна форма спрема понудата, во склад со гореспомнатиот подчлен б).)
 
Изворниот код за некоја творба подразбира најсаканата форма за правење измени врз творбата. За извршната творба, целосен изворен код го подразбира целиот изворен код со сите модули кои го чинат, плус било какви податотеки кои ја дефинираат интеракцијата, плус скриптите кои се користат да се контролира компилацијата и инсталацијата на извршната датотекаподатотека. Меѓутоа, како посебен исклучок, разделениот изворен код не треба да вклучува било што што вообичаено се разделува (или како изворна или во бинарна форма) со главните компоненти (компајлер, јадро, и така натаму) од оперативниот систем на кој извршната податотека се извршува, освен доколку таа компонента самата ја придружува извршната датотекаподатотека.
 
Ако дистрибуирањето на извршниот или објектниот код се прави со понуда на пристап на еден примерок на одредено место, тогаш понудата на истоветниот изворен код од истото место ќе се зема предвид како дистрибуција на изворниот код, иако трети лица не се под принуда да го умножуваат изворот заедно со објекниот код.

Прегледник