Декларација: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 4 бајти ,  пред 2 години
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: 2007-05-30 → 2007-05-30 using AWB
с (Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирана веб страница → Наведена мрежна страница using AWB)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: 2007-05-30 → 2007-05-30 using AWB)
'''Декларација''' е документ кој содржи договорен стандард или норма, но не е правно обрзувачки за државите. На конференциите на ОН, како што е Конференцијата за човекови права на ОН во Виена (1993), обично се усвојуваат две Декларации: една е составена од претставниците на државите, а другата од страна на невладините организации. Иако не се правно обврзувачки, Декларациите се многу влијателни во креирањето на политиките и активностите во односните области.<ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://www.zdruzenska.org.mk/article.asp?id=336|title=Водич во феминистичката и родовата терминологија|publisher=Здружение на граѓани Акција Здруженска, Скопје|date=[[2007-05-30]]|accessdate=2007-06-22}}</ref>
 
== Белешки ==

Прегледник