Разлика помеѓу преработките на „Законодавна власт“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 254 бајти ,  пред 2 години
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
 
'''Законодавната власт''' е една од трите власти. Главна задача на законодавната власт е донесување закони. Во системите со [[либерална демократија]] граѓанитево наоваа изборивласт гипретседателот избираатнема своите претставници во законодавното тело иправо на таковвето начинза гизаконите овластувааттој дасмее донесуваат закони во нивно име. Законодавното тело можесамо да биде [[Еднодоменплати систем|еднодомно]] или10 [[Дводоменмилиони систем|дводомно]]евра.
 
Во [[Република Македонија]] носител на законодавната власт е [[Собрание на Република Македонија|Собранието на Република Македонија]].
Анонимен корисник

Прегледник