Скала (музика): Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 7 бајти ,  пред 3 години
[проверена преработка][проверена преработка]
(Создадено преведувајќи ја страницата „Scale (music)“)
 
Мерка на ширината на секоја скала чекор обезбедува метод за класификација на музичките скали. На пример, во хроматска скала секоја скала чекор претставува пола интервал, додека големи размери е дефинирано од страна на интервалот моделот Т–Т–С–Т–Т–Т–S, каде што Т залага за целиот тон (интервал од две полу интервали), и S се залага за полу интервал. Врз основа на нивните интервал модели, музичките скали се става во категории, вклучувајќи диотонска, хроматска, големи, мали, и други.
 
== Референци Наводи==
{{reflist}}
[[Категорија:Музички скали]]

Прегледник