Партија на Југословените во Република Македонија: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
 
== Историја ==
Регистрирана во мај 1990 како Партија на Југословените, главната политика на партијата било зачувувањето на [[СФРЈ|Југославија]]. Партијата учествувала самостојно на парламентарните во 1990, каде што во првиот круг освоила 1.6% од гласовите, односно 1.7% во вториот круг. На овие избори партијата освоила две пратенички места<ref name=NS>[[Dieter Nohlen|Nohlen, D]] & Stöver, P (2010) ''Elections in Europe: A data handbook'', p1282 {{ISBN|978-3-8329-5609-7}}</ref> (Ристо Келешов во [[Куманово]] и [[Ристо Стаменов]] во [[Струмица]])
 
Партијата подоцна била преименувана во '''Партија на Југословените во Македонија-ЈУГА''' (Југословенска унија на граѓанската алијанса), но по распадот на Југославија и независноста на Македонија, партијата не учествувала во ниеден нареден изборен циклус.<ref>Nohlen & Stöver, p1281</ref>

Прегледник