Разлика помеѓу преработките на „Чалке (Цариград)“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 35 бајти ,  пред 4 години
с
нема опис на уредувањето
с (Тиверополник ја премести страницата Чалке (Константинопол) на Чалке (Цариград))
с
[[Податотека:Constantinople imperial district.png|thumb|right|300px|Карта на административниот град во КонстантинополЦариград]]
'''Портата Чалке''' ([[грчки]]: ''Χαλκῆ Πύλη'') претставувала главната церемонијална порта во [[ГолематаГолем палатадворец во(Цариград)|Големиот Константинополдворец]] во времето на [[Византија]]. Во превод името значи бронзена порта, бидејќи дел од нејзиниот покрив бил покриен со позлатена [[бронза]]. Внатрешно портата била раскошно украсена со мермер и мозаици, а надворешноста пак со голем број на статуи. На неа во времето на [[византиско иконоборство|византиското иконоборство]] се наоѓала иконата на Исус и еден параклис кој нил посветен на [[Христос]], кој бил изграден во текот на [[10 век]]. Најверојатно портата била срушена во [[13 век]], а капелата во [[19 век]].
 
== Историја ==
 
Портата се наоѓала во југоисточниот дел на главниот плоштад [[Августајон]], со [[Аја Софија]] на северната страна, а [[ЗевксипијЗевксипови (Константинопол)бањи|бањите Зевксипиј]] и [[КонстантинополскиЦариградски хиподром|хиподромот]] биле на јужната и западната страна<ref>Kazhdan (1991), p. 232</ref>.
 
Првата структура на оваа место била изградена од страна на архитектот Атерок во времето на [[Анастасиј I (владетел)|Анастасиј I]] (491-518) по повод победата на [[Византија]] во [[Исавриска војна|Исавриската војна]] (492-497).<ref>[[Prosopography of the Later Roman Empire|PLRE]] II, "Aetherius 2", p. 19</ref>. Како дел од центарот на градот, овој објект изгорел во [[бунтот Ника]] од [[532]] година, а по ова била изградена од страна на [[Јустинијан I]] (527-565)<ref>Kazhdan (1991), pp. 405–406</ref>.

Прегледник