Разлика помеѓу преработките на „Глумец“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 37 бајти ,  пред 6 години
нема опис на уредувањето
== Терминологија ==
После 1660 година во Англија , кога жените за првпат почнаа да се појавуваат на сцената , термините ''актер'' или ''актерка'' беа првично користени за замена на женските изведувчи , но подоцна , под влијание на француската''actrice'', ''актерка''стана најчесто користен термин за жените во театарот и филмот. Етимологијата е едноставна деривација од ''актер'' со ''ка'' додадено.<ref name="OED2010">{{cite book|title=[[Oxford English Dictionary]]|edition=3|date=November 2010|publisher=Oxford University Press|location=Oxford, England|chapter=actress, n.|quote=Although ''actor'' refers to a person who acts regardless of gender, where this term "is increasingly preferred", actress remains in general use; actor is increasingly preferred for performers of both sexes as a gender-neutral term.}}</ref><ref name="OED2010" /> Заедно со професијата , повторно деонесувањето на првичниот термин зопочнува од 2000-2010, повоениот период кога придонесот на жните во културниот живот беше ре-евулвиран.<ref name="De GayGoodman1998">{{cite book|last1=Goodman|first1=Lizbeth|authorlink1=Lizbeth Goodman|last2=Holledge|first2=Julie|title=The Routledge reader in gender and performance|year=1998|publisher=Routledge|location=New York|isbn=0-415-16583-0|pages=8; 93}}</ref> ''Актерка'' останува најкористен терм во големите актерски награди дадени на женските примачи .<ref name="latimes">{{cite web|url=http://articles.latimes.com/2009/jan/18/entertainment/ca-actress18|title=From actor to actress and back again|last=Linden|first=Sheri|date=18 January 2009 |work=Entertainment|publisher=Los Angeles Times|accessdate=2009-03-14|quote=It would be several decades before the word "actress" appeared -- 1700, according to the Oxford English Dictionary, more than a century after the word "actor" was first used to denote a theatrical performer, supplanting the less professional-sounding "player."}}</ref>
 
== Наводи ==
{{наводи}}
{{Commonscat|Actors}}
{{Commonscat|Actresses}}

Прегледник